1. Każdy ruch (technika) ma swój cel, sposó wykonania i metodykę nauczania.

 2. Dystans (odległość) oraz kąty ciosów i bloków powinny być tak dobrane , by zapewniały jak najlepszą skuteczność. Walka (nie mylić z zawodami sportowymi) polega na pokonaniu przeciwnika jednym ciosem.

 3. Każdy ruch rozpoczynamy ruchem wstecznym, tzn. technikę wykonujemy z ruchu (zamachu, rozpędu) wstecznego. Rozpoczętego ruchu nie zatrzymujemy w jakiejkolwiek fazie-kontynuujemy od początku do końca.

 4. Każdy ruch wymaga jednego wydechu z wyjątkiem technik połączonych. Prawidłowe oddychanie powinno być wpajane ćwiczącym od pierwszych zajęć, jako warunek szybkości oraz ograniczenia zmęczenia. Wydech powinien być jak najkrótszy , a swój początek inicjować z dolnej częci podbrzusza. Powolny wydech - powolny ruch = mało siły.

 5. Podczas przygotowania do wykonania techniki, ramiona i nogi powinny być odpowiednio ugięte. Zapewnia to utrzymanie równowagi, rozluznienie całego ciała i obniżenie środka ciężkości. Nóg nie prostujemy do końca (rozpoczynając technikę), a tylko w 80%. Zapewni to płynność i harmonijność wykonania.

 6. Fala. Wykonanie ciosu czy bloku z gwałtownym obniżeniem środka ciężkości dodaje ruchowi siły. Dzięki temu, uzyskujemy złożenie wektorów bezwładności, masy ciała i siły pracujących rąk czy nóg - w konsekwencji wzrost skuteczności. W ruchu możemy wyróżnić trzy rodzaje linii, po których przemieszcza się środek ciękości ciała:
  • horyzontalna, na tym samym poziomie,
  • ostra linia fali (kształt zębów piły),
  • sinusoidalna, używana w Taekwon-do.
 7. Wydech, ruch nóg i rąk muszą być zakończone jednocześnie, w tym samym ułamku sekundy. W wykonanie kaźdej techniki powinniśmy zaangażować całe ciało - od palców stóp do czubka głowy. Ruch rozpoczynają duże grupy mięniowe(wolniejsze), kończą mięnie małe, lecz szybkie. W ruch należy angażować mięśnie brzucha i obręczy biodrowej.