W Taekwon-do skala promocji dzieli się na 19 stopni. 10 uczniowskich Cup, oraz 9 mistrzowskich Dan. Rozpoczynając swoję wędrówkę by osiągnąć najwyższy stopień uczniowski, adept musi przejść 9 etapów (10-9, 9-8, 8-7,7-6, 6-5, 5-4, 4-3, 3-2, 2-1), a później następne 9 by osiągnąć najwyższy stopień mistrzowski IX Dan. Nie jest to przypadkowe, liczba 9 jest najwyższą z pojedynczych cyfr. Liczba 9 pomnożona przez dowolna inną liczbę, po zsumowaniu wyniku daje 9 (np. 2 x 9 = 18 1 + 8 = 9).

Liczba 9 jest mnożnikiem liczby 3 samej przez siebie. Natomiast do liczby 3 na Wschodzie przywiązuje się ogromne znaczenie. Starochiński znak oznaczający liczbę trzy, zapisywano trzema poziomymi kreskami. Górna oznacza niebo, środkowa śmiertelników a dolna ziemię. Wierzono że kto potrafi pogodzić służbę państwu, bliznim i bogom zasługuje na tron. Słowo król zapisuje się trzema poziomymi kreskami połączonymi pośrodku pionową linią. Tak więc zapis słowa "trzy" oraz słowa "król" łączy pokrewieństwo.

Stopnie mistrzowskie także podzielone są na trzy klasy I, II, III Dan (Boosabum - asystent instruktora) IV, V, VI Dan (Sabum - instruktor) VII, VIII Dan( Sahyum - mistrz), IX Dan (Saseong - Wielki Mistrz).

System promocji w Tekwon-do 10-1 kup i 1-9 dan wywodzi się z kultury Wschodu, w której nawet gry dziecięce stopniowane są w tej kolejności (tzn. od 10 do 1 i od 1 do10). Byłoby wielkim nietaktem zmienić tę zasadę, która jest odwieczna i wciąż praktykowana.

Stopnie i ich symbolika

  • Biały pas - symbolizuje bezradność, niewinność początkującego adepta który stawia pierwsze kroki w Taekwon-do.
  • Żółty pas - symbolizuje ziemię z której roślina kiełkuje, wypuszcza pierwsze pędy i powoli umacnia korzenie wraz z podstawami Taekwon-do adepta.
  • Zielony pas - symbolizuje intensywny rozwój rośliny i umiejętności ćwiczącego.
  • Niebieski pas - symbolizuje niebo w kierunku którego pnie się roślina i rozrasta w potężne drzewo wraz z rosnącymi umiejętnościami ćwiczącego.
  • Czerwony pas - symbolizuje niebezpieczeństwo wskazując na wysokie umiejętności ćwiczącego.
  • Czarny pas - przeciwieństwo bieli, symbolizuje dojrzałość, biegłość i znajomość Taekwon-do.